Yorum: Ayşegül Çiçekoğlu – Gözyaşlarımız

#okudumbitti📚

@okuyan_kadinlar_kulubu #ekim2018 de G harfi ile başlayan bir kitap okuyor. Benim kitabım aynı zamanda @muptela_yayinlariçekilişinden kazandığım ve anlatımını çok beğendiğim bir yazar olan Ayşegül Çiçekoğlu’nun son kitabı Gözyaşlarımız’dı.

Ah nasıl bir kitaptı öyle. Adı Gözyaşlarımız ve ben okudukça ağladım. Üstelik öyle azar azar değil bildiğimiz hıçkırdım. Her zaman çantamda bir kitabım olur mutlaka ama baktım dışarıda okurken bile gözyaşlarımı tutamıyorum evde okuma kararı aldım. Uyarı: tek başınıza olduğunuzda okuyunuz. 😢

Konusuna gelince; Öykü nişanlısının ihanetine uğramış duygusal olarak çok yıpranmış bir durumdayken babaannesi Piraye Hanım’ın ölüm haberini alır. Ve telefondaki ses (avukat Doruk) mutlaka gelmesi için ısrar etmektedir. Çünkü Öykü Piraye Hanım’dan nefret etmekte ve gitmeyi düşünmemektedir. Sonuçta cenazeye gitme kararı alır ve babaannesinin çiftliğine kar yolları kapatmadan varır. Çiftlik evinde kilitli bir çatı arasında Piraye’nin anı koleksiyonunu bulur. O defterleri ve mektupları okudukça Piraye’yi tanımaya başlar. Piraye ve Mehmet’in aşkının yeşermesini okurken Doruk’la yakınlaşır.

Piraye’nin o kadar dokunaklı bir hayat hikayesi varki. Bir İstanbul kızıyken İzmit’te bir çiftlikte yaşamaya mahkum olması. Babaannesinin baskıcı tutumu. Babasının açık fikirli bir insandan ailesinin sözünden çıkmayan bir insana dönüşmesi.

Yazar Türk toplumunun aile yapısını gerçekçi bir biçimde aktarıyor romanlarında. Okurken oradaymışsınız gibi hissediyorsunuz. Sessiz çığlıkları Piraye’nin sizin yüreğinizde sıkışmış gibi.

Sonuç çok sevdim ve gözüm kapalı okumanızı öneririm. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s