Yorum: J. M. Darhower – Monster in His Eyes Serisi 1 – Gözlerindeki Canavar

Kitabı bitireli birkaç gün oldu. Böyle bir kitabın yorumu nasıl yapılır biraz düşündüm doğrusu. Öncelikle başka bloglarda yapılan yorumları okudum. Genelde yorumları kitabı okuduktan, kitap üzerine biraz düşündükten sonra okurum ki ön yargılı davranmayayım. Hiçbir zaman bir nefeste okudum, çoookkk güzeldi, harikaydı tarzında yapılan yorumlara güvenmem. Nedenini sormayın, İşte öyle 🙂
Bir yorum yapmak için bu kadar giriş cümlesine ne gerek var diyebilir okuyanlar. Sadece düşüncelerimi aktardım. Zaten kitapta öyle bir nefeste okunacak kadar sürükleyici değildi. Sadece yorumlarda Grinin Elli Tonu tarzı kitaplar çok çoğaldı. Yasaklanması gerek, gibi cümleler okuyunca ne varmış bu kitapta diye merak ediyor insan. Ben kitabı ilk çıktığı zaman kapağı ve adı ilgimi çektiği için merak etmiştim.
Neyse aldım, okudum. Yorumum; bir kere Grinin Elli Tonu’na benzediğini düşünmüyorum. O kitap fazla aşırı bulduğum, okuduktan sonra kitaplığımda tutmadığım kitaplardan biri. Orada olanlar sanki doğalmış gibi bir tarzla yazılmıştı. Gözlerindeki Canavar’da yanlış giden bir şeylerin farkındasınız okurken. Yasaklanması gerek kısmına gelince. Yasaklar merakı artırır diye düşünüyorum. Okunsun ama okurken insan mantığını kullanabilmeli. Zaten kitaptaki kadın karakterin annesi yıllarca baskı altında tutmuş onu ve yaşadıklarını bu yüzden sorgulayamıyor bile. Yaşıyor çünkü o yaşa kadar kapalı tutulmuş. Anne baskısı (sevgi ve sürekli uyarıyla).
İyi karakter yok kitapta (bana göre). Sevdim ya da sevmedim diye bir şey düşünemedim. Sadece ikincisi çıkınca onu da okuyacağım. Merak ettiğim ikincisi son zamanlarda moda olan şekilde erkek karakterin dilinden mi olacak yoksa kadın karakter devam mı edecek anlatmaya.
Konusunu anlatmak yorumda bana göre değil, o yüzden anlatmıyorum.
Not: Özen gösterilmiş, kaliteli basılmış kitapları seviyorum. Bu da öyleydi. Kapağı, ayracı, içi ve içinde baskı, imla hatası (en azından benim gördüğüm kadarıyla) yoktu.
Küçük bir alıntı (romantik kişiliğim bu kitapta da kendini gösterdi ve alıntı yapacak bir yer buldu):
“Nereye gitmek istersin?”
“Neresi olursa.”
“Bu bir cevap değil.”
“Seninle birlikte neresi olursa.”
(Tabii bir anne olarak buraya az tanıdığımız kişilerle her yere gidilmez, hatta hiçbir yere gidilmez notu düşüyorum. Kitap bu okumak için:)

Not: Bu ilk okuduğumda yaptığım yorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s