Yorum: Paullina Simons – The Bronze Horseman Serisi 1 – Bronz Atlı

#okudumbitti📚

Instagramda bir okuma fidanıyla beraber okuduğum kitaba başlarken biraz karakterlere sinir olarak okusam da, kitap ilerledikçe tek bir kişi hariç hepsini ayrı ayrı sevdim. Tabiki o kişi Dimitri. Sanırım kitabı okuyup onu seven yoktur.

Her şey 22 Haziran’da başlar. 2. Dünya Savaşı ve Alman orduları Rusya’ya savaş açar. Rusya yıllar süren savaşlardan yeni çıkmış ve görünüşte sağlam gibi dursa da savaşa hiç hazır değildir. Bu savaşın başladığı gün henüz çocukluğun saflığını üzerinde taşıyan Tatyana, Alexander ile karşılaşır. Tüm şehir yiyecek depolama peşinde koşarken ikisi birbirinin gözlerine takılı kalır. Kitabın en büyüleyici sahnelerinden biriydi.

Sonra ortaya Daşa çıkar. Tatyana’nın ablası. Meğer Alexander’la görüşüyormuş. Tatyana sessizce geri çekilir. Savaş kapılarına dayanır açlık, kayıplar, kış, bombalanan bir şehir, hastalıklar. Ve aşk. Daşa’nın ve Tatyana’nın Alexander’a duydukları aşk. Daşa biraz sığ bir kız olsa da Tatyana ablasının mutsuz olmasını asla istemez. Eminim ki Daşa fark etseydi aynısını o da yapar kendini geri çekerdi.

Spoiler vermemek için daha anlatmayacağım. Ama bir tespitim var Kristin Hannah’ın Kış Bahçesi bu kitaptan esinlenilmiş gibi. Ama şu var ki Kristin Hannah bazı sahneleri daha etkileyici yazmış. Ama benzer noktalar çok fazlaydı. Iki kitapta çok güzel bu arada.

Birkaç alıntı bırakıp kaçıyorum artık.

💝Hayvan değil, insan olduğumuzu bize ikinci kişiler hatırlatır. (O soğuk kış günlerinde açlık ve hastalıkla mücadele ederken birbirlerine söyledikleri)

💝Bir saniyeliğine de olsa gözlerin gözlerime değsin diye bekledim.

💝Avucunu aç, içine benim için bir öpücük kondur ve sonra elini kalbine bastır.

Serinin devam kitabı Tatyana ve Alexander’ı da yakın bir zamanda okuyacağım.

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s