Yorum: Kate Morton – Saklı Bahçe

Basım tarihi 2010 olan benim kitaplığımda üç yıldır okunmayı bekleyen bir romandı Saklı Bahçe. Pek çok kez arkadaşlardan yazarın methini duymuş almıştım kitabı. Ama her zaman derim. Benim için her kitabın bir okunma zamanı var. Ve Saklı Bahçe’nin de zamanı gelmiş artık.

Kitabın konusuna gelince. Üç kadın söz konusu kitapta. Üç nesil. 1913’te başlayan öykü 2005’e kadar sürüyor. Ama sırayla değil. Geri dönüşler ya da ileri gidişler nasıl derseniz deyin, parça parça. Bazen Nell’in hikayesinden bir kesit, bazen Eliza’nın ve tabi Cassandra’nın. Ama en baş kahraman kimdi derseniz benim için Eliza’ydı. İlk başlarda ona çok sinir olsam da onun hikayesini okudukça davranışlarının çok haklı sebeplere dayandığını fark ettim. (Bu cümle spoiler bile sayılabilir) Konuyu yine anlatmadım farkındayım.

Yazarın çok ayrıntılı bir anlatım tarzı var. Betimlemeler çok güzel. Olaylar, kurgu kesinlikle sıkmadan ayrıntılı yazılmış. Hani Sarah Jio kitaplarını okuruz da iyi hoş ama eksik kalan bir şeyler var duygusu sarar, işte bu kitap o duyguyu silip atıyor.

Hafif fantastik bir unsur da konulmuş kitaba. Rüyalarla üç nesil birbirine bağlanmış. Ayrıca oteldeki hayalet durumu var ki bir yerde geçen o bence Rose değil annesi. Sanırım hızla yeni kitapların çıktığı bu yorumu okusa da kimsenin eski sayılabilecek bu kitabı alıp okuyacayacağını düşündüğümden bu spoilerı rahatça yazabilirim. Kendime not olsun bu da.

Okuma listeme yazarın diğer kitaplarını ekliyorum. Ve kesinlikle tavsiye ederim.

Fotoğraf kızım tarafından hazırlandı. Dün akşam geçmiş instagram fotoğraflarıma baktı gözünden yaş gelene kadar gülerek. Dışarı çıkma durumum birkaç gün olmadığından (sokakta düşüp dizlerimi yaraladım, ayağımı incittim, en sevdiğim pantolonun dizi yırtıldı. Ah vertigo ah.) İç mekan tercih edip garip filtreler kullandım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s