Yorum: Sarah MacLean – Aşk Mevsimi

Aynı yazardan peş peşe dördüncü kitabı okumuş bulunuyorum. Diğer dört kitabı henüz bende yok. Yoksa okumaya devam ederdim. Son zamanlarda yavaşlayan okuma hızıma ilaç gibi geldiler demek yanlış olmaz.

Neden ara vermeden okudum, onu da söyleyeyim. Çünkü yazar kendine bir dünya yaratmış ve bu dünya içinde bu karakterler öyle ya da böyle birbiriyle bağlantılı. Bir sonraki kitabına geçtiğinizde tanıdık kişiler gözünüze takılıyor okurken. Seriler farklı olsa da terk edilen bir nişanlı, başından kötü bir aşk hikayesi geçmiş bir kız kardeş bakıyorsunuz diğer kitabın başrol kahramanı oluvermiş. Siz de tanıdık kahramanları okurken sürüklenip gidiyorsunuz.

Ayrıca son dönemde tarihi aşk romanları (kurgu) okumayı daha çok seviyorum. Teknoloji yok, at arabaları, mumlar, bozulmamış doğa, kabarık elbiseler, çamurlu yollar (bunu olumsuz yazdım). Aslında temizlik alışkanlıklarını düşünmeden o dönem daha romantik geliyor (uzaktan).

Gelelim kitabımıza. Esas kızımız bu sefer 17 yaşında. Bu yaş bana okurken tuhaf geldi ama o dönemin durumu buydu. Ama evde kalmış kız karakterlere çok alışmışım son zamanlarda. Leydi Alexandra. Ve onun iki arkadaşı var. Onların aşk hikayelerine giriş bile yok kitapta. Alex ilk sezonunu yaşayan popüler bir kız. (Değişik. Alışmıştık Wallflower’lara.) Ama Alex evlenmek istemiyor. Dünya hakkında, politika hakkında fikirleri var ve düşünen, düşündüklerini söyleyebilen bir birey olarak kabullenilmek istiyor. Tabi arkadaşları da öyle. Hatta anne babası. Ama anne baba yine de toplum kurallarına uyan insanlar.

Erkek kahraman ise komşu evin yakışıklı Kont’u. Kontluğu babası ölünce devralmış taze kont. Gavin. Kont kendisini Alex’in ağabeylerinden biri olarak görüyor ve kendi içinde Alex’e olan duygularından dolayı bir mücadele yaşıyor.

Ve tabi bir cinayet, biraz Fransız casusluğu. Kitabın içine güzelce kurgulanmış.

Aşk Mevsimi bir tiyatro eseri ya da eski dönem BBC dizilerini izliyormuşsunuz gibi bir hava yaratıyor. O yüzden soluksuz okudum gibi bir ifade yanlış olur kitap için. Ama her kelimesinin üzerinden defalarca geçildiği yazarın ciddi bir emek harcadığı belli. Bu yüzden de yazarın ilk kitabı olduğunu düşündüm. Goodreads’a bakınca 2009’da görünüyor ki bundan önce bir kitap yok.

Tavsiye eder miyim? Cinsellik dozu az seviyorsanız evet tavsiye ederim. Güzel yazılmış, baskı kalitesi olarak hayal kırıklığına uğratmayacak bir kitap. (Bizim kapak daha güzel demek istiyorum).

Okumadığım dört kitap kaldı. En kısa zamanda temin edip okuyacağım.

Görüşmek üzere.

2 Comments

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s