Yorum: Nora Roberts – The Cousins O’Dwyer Trilogy 1 – Kara Cadı

kara cadı1 (1) (1)Not: 2016 yılında yazdığım bir kitap yorumudur. Buraya da eski mekanımdan taşıdım.

Nora Roberst en sevdiğim yazarlardan biri. Nasıl olmasın ki pek çok türde yazabilen, her yazdığı türde son derece ayrıntılı bilgiler de veren, sizi o kitabı okurken o diyarlara alıp götürebilen bir yazar. Bir gün İrlanda ormanlarında dolaşırken, bir gün denizin dibinde gemi enkazı arayabilir, sonrasında bir kumarhane ya da otel yönetiyor olabilirsiniz.

Kara Cadı fantastik türde kitaplarından biri. Adından da belli zaten. Kitap yüzyıllar öncesinde olan olaylarla masalsı bir anlatımla başlıyor. Gücünü iyilik için kullanan Kara Cadı ve çocukları, savaştaki kocası ve onlara musallat olan kötü Cabhan ile. Cabhan gücün verdiği sarhoşluğa kapılmış ve daha fazlasını Kara Cadı’nın da gücünü istemektedir. Bu yüzden onları sürekli rüyalarında ve gerçekte rahatsız etmektedir. Kara Cadı gücünü üç çocuğu arasında paylaştırarak, ölür ve aradaki bu savaş yüzyıllar sonrasına yani günümüze taşınır. Cabhan o gücü istemektedir ve bunun için de sürekli güçlenerek beklemektedir.

Sonrası Iona’nın Amerika’dan gelişi ve İrlanda’da kuzenleriyle buluşması. Yani Kara Cadı’nın gücünü bölüştürdüğü üç cadının tekrar bir araya gelmesi. Ve tabi aşkı bulması.

İona; istediğini görünce tereddüt etmeden harekete geçen, Boyle ise, duyguları konusunda iki cümleyi bir araya getiremeyen ama davranışları ile sevdiğini çok güzel gösteren biri. Aslında öyle olmalı zaten değil mi? Ağızdan dökülen yalan iki kelime yerine içten gelen insana sevildiğini, özel olduğunu hissettirmek.

Güncel not: Yukarıda hazırladığım bir görsel var. Kitapta geçen mekanlar, at, tılsım, kişiler vs. içimde değişik bir heves varmış hazırlamışım. Şimdi yapmıyorum o kadar.

Sonuçta güzel bir kitap yolculuğunu daha tamamlamış oldum. Aslında konu olarak çok ilerlememiş bir roman olsa da bunu bir seri olarak düşündüğümüzde güzel ve sürükleyici olduğunu görebiliriz. Yazarın anlatımı yine akıcıydı. Özellikle aile, arkadaşlık, dostluk çok güzel işlenmişti. Nora Roberts romanlarında bu arkadaşlık o kadar güzel işleniyor ki, insanın o romanlarda yaşayası geliyor. Sanırım dünyada romanlarının çok fazla satmasının nedenlerinden biri de budur. Zaman içinde sürekli yalnızlaşan insanlar içlerindeki yalnızlığı bu romanlardaki dostluklarla kapatmaya çalışıyorlar. Ama kitap bitince, yine aynı dünya. Neyse ki çok kitabı olan bir yazar.

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s