Yorum: Nicolas Barreau – Mönüde Aşk Var

Not: 2015 yılında yaptığım bir yorumdur. Hala sevdiğim bir kitap olduğundan aynen aktarıyorum.

Ufak bir not daha: Goodreads’ta yazdığına göre yazar Nicholas Barreau, Alman gazetesi Die Welt’in edebiyat eleştirmeni Elmar Krekeler’in spekülasyonlarına dayanarak, kurgusal bir yazar ve Alman yazar Daniela Thiele’nin takma adıdır diyor. Aslında bu romanın konusuna da çok yakın o zaman.

Tam bir Fransız filmi gibiydi kitap. Ancak filmlerden tanıdığım Paris caddelerinde dolaştım kitap boyunca. Son derece güzeldi, eğlenceli ve akıcı. Konusuna gelince bir redaktör yayınevi sahibinin isteği üzerine Paris üzerine kitap yazmış yeni bir yazar arıyor. Arkadaşı sarhoş bir anlarında sen yaz deyince bir kadının gülümseyişinden yola çıkarak bir kitap yazıyor ve sahte bir isim ve fotoğrafla yayınladıkları bu kitap (ki yayınevi sahibi bu gerçeği bilmiyor) çok satanlar listesine giriyor.

Sonra bir gün hiç tanımadığı gülümsemeyi çaldığı (ödünç aldığı) kadın redaktörün kapısında beliriveriyor. Sanmayın kitabı anlattım. Burası sadece kitabın girişi. Çok şirin bir konu, çok şirin bir kitap. Tabi Fransız romantik komedi filmi sevenlere. Ve Paris’i sevenlere, benim gibi.

Not, not, not: Bu arada kitabın özgün adı Almanca. Sanırım Almanca yazılmış. İçinde karakterlerin kendi aralarındaki konuşmalarda pek çok Fransızca kelime (anlamlarıyla) kullanılmış. Ama bu itici olmak yerine şirin olmuş. Karakterlerin Fransız olduğunu unutturmuyor.

Birkaç alıntı yakışır aslında bu kitaba. (Normalde pek yapmıyorum ama)

“…bir kitabın başlangıç cümlesi, henüz tamamen yabancı iki insanın birbirini ilk kez görmesi gibidir.”

(Günün birinde tek bir roman yazarsam aklımda tutayım)

***

“Geçen yılların hiçbir anlamı yoktur, önemli olan o süre zarfında yaşananlardır.”

***

“Bazen insan bir yere ulaşmak için çıkar yola, bazen de sadece yürümek için. Gözünün önündeki sis perdesi kalkıncaya, umutsuzluğundan kurtuluncaya ya da kafasındaki meseleyi halledinceye kadar durup dinlenmeksizin yürümek için. “

Ve son olarak A bientôt… Au Revoir…

images

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s