Yorum: Claire Wallis – Push Serisi 1 – Köprü

Bir ilk kitap Köprü. Claire Wallis pek çok işte çalışmış, bilimle ilgili makaleler yazmış ve sonunda Köprü’yü yazmaya karar vermiş.

Kitabı almamda en büyük etken Yabancı Yayınları’nın harika kapak tasarımı. Zaten kitap tasarımlarına gösterdikleri özenle ve ayraçlarının güzelliğiyle favori yayınevlerimden birisi.

Bu kitapla ilgili başka yorumları kitabı almadan okumadım. Bu yazıya başlamadan önce de iki yoruma göz attım ve aşırı spoiler (sürprizbozan) içerdiğini görünce, -bence içermemeli, o ince noktaları okurken yakalamanın zevki tamamen kaçar çünkü- yazarken çok dikkatli olmak gerektiğini bir kez daha hatırlattım kendime.

Kitaba gelince aslında aşağı yukarı nasıl bir kitapla karşılaşacağımı biliyordum okumaya başlamadan. Genelde örgü ören, yorgan diken kadın hikayelerini de sevsem de 🙂 son zamanlarda yayınlanan kitaplar sayesinde karanlık karakterli kitapları da okumaya ve sevmeye başladım. Çünkü sevgi içeren, umut veren kitapların yanında bu kitaplar hayatın görmezden gelmeye çalıştığımız ama var olan kısmına dair.

Emma üvey babası tarafından incitilerek büyümüş (cinsel istismardan bahsedilmiyor ama dayak, garip cezalar vb), bu duruma şahit olan annesi tarafından görmezden gelinmiş, erkek kardeşlerinin haince davranışlarına maruz kalmış. Düşününce Emma aslında kendini iyi bile kurtarmış, bir yönüyle güçlü olsa da o da tuhaf davranışlar sergileyen, öfke krizleri geçiren, bazı olaylar karşısında çabucak dağılıveren biri.

Köprü her ne kadar Emma baz alınarak yazılmış olsa da beni etkileyen David oldu. Merak uyandırıyor. Neden diyorsunuz okurken. Bu kadar iyi görünürken o davranışın sebebi ne. David’e bakıyorsunuz mükemmel. Ama geri dönüşlerde olanlara bakıyorsunuz. David olduğuna inanasınız gelmiyor.

Kitabın genel olarak kurgusunu çok beğendim. Geçmişle bugün arasında gidip gelişler, kitapta adı geçen başka kimselerin ağzından anlatılanlar, bugüne ışık tutmasalar da gizem dozunu artırdıkça artırdı ve merak duygusunu en üst seviyeye çıkardı. Son sayfalara yaklaşırken az kalan sayfalara bakıp sonunu nasıl bağlayacak yazar diye düşündüm.

Yazar sonunu zirvede bırakmış. Hani kitabın devamı olmasa ben bu sonu da
-tırnaklarımı yiyerek bile olsa- kabul ederim.

Bu arada kitapta cinsellik var. Oldukça. Ama genel kurguyu düşününce olmazsa eksik kalır bu kadarı fazla mı bilemedim.

Sonuç; güzel bir kitaptı. Dalgalara başladım bile.

Reklamlar

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s